Uzskatām par ļoti būtisku deklarācijas uzstādījumu par obligātās vidējās izglītības kvalitātes uzlabošanu un eksāmena ieviešanu kādā no dabas zinību priekšmetiem, kas veicinās reflektantu spējas apgūt tās studiju programmas augstskolās, kuras ir sevišķi nepieciešamas zināšanu ietilpīgās ražojošajās nozarēs.
Īpaši iepriecina tas, ka valdība apņemas stiprināt zinātņu universitāšu konkurētspēju, vienlaicīgi iestājoties par reģionālo augstskolu nepieciešamību Latvijas līdzsvarotai attīstībai. Ceram, ka tiks īstenots arī uzstādījums uzlabot valsts apmaksātās augstākās izglītības pieejamību plašākam studentu lokam, vienlaicīgi palielinot investīcijas studiju procesa kvalitātes nodrošināšanā.
Esam gandarīti, ka līdztekus zinātnei un zināšanu radīšanai jaunajā valdības deklarācijā uzsvērta nepieciešamība veidot tādu inovāciju ekosistēmu, kas būtu pieejama kā inovatīvajiem uzņēmējiem, tā arī publiskā sektora zinātniskajām institūcijām. Šāda pieeja sekmēs zināšanu pārnesi no valsts zinātniskajām institūcijām uz industriju, nodrošinot jaunu produktu un augsto tehnoloģiju izstrādi, tādējādi palielinot Latvijas konkurētspēju inovatīvo produktu globālajos tirgos.
LU Padome, tāpat kā vairums Latvijas iedzīvotāju, sagaida, ka jaunā valdība spēs izveidot arī tādu Rīcības programmu un valsts budžeta projektu, kas dos iespēju izglītības nozarei sasniegt tai izvirzītos mērķus un nodrošināt Latviju ar inteliģentiem un gudriem cilvēkiem – savas valsts patriotiem.
Mēs ceram, ka pētniecībā un attīstībā tiks investēti vismaz 1,5% no IKP un būtiski palielināts finansējums visiem izglītības līmeņiem, tai skaitā kā studiju vietu nodrošināšanai, tā arī vismaz 300 doktoru sagatavošanai gadā un tenūras sistēmas ieviešanai un uzturēšanai augstākās raudzes zinātnieku un profesoru piesaistei darbam Latvijas augstskolās.
LU Padomes priekšsēdētājs, LZA akadēmiķis, profesors Ivars Kalviņš